منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

گفتگوی دکتر مصداقی نیا با شبکه خبر در حاشیه همایش بین المللی بهداشت محیط یزد

رئیس انجمن علمی بهداشت محیط ایران گفت: آلودگی هوا عامل مرگ سالانه ۳۵ هزار نفر در ایران و هفت میلیون نفر در جهان است.

 

علیرضا مصداقی نیا روز سه شنبه در دومین همایش بین المللی و بیستمین همایش ملی بهداشت محیط و توسعه پایدار در یزد افزود: ۳۵ میلیون نفر در کشور ما تحت تاثیر آلودگی هوا در داخل منازل یا بیرون از آن قرار دارند.

وی ادامه داد: ۲۰ تا ۲۵ درصد از بار بیماری ها در کشورها بخصوص در خاورمیانه به خاطر رعایت نکردن بهداشت محیط و مسائل زیست محیطی است که در این زمینه باید برنامه ریزی های لازم صورت گیرد.

مصداقی نیا با اشاره به کاهش نزولات جوی و خشکسالی های چند سال گذشته گفت: بحران آب در کشور نگران کننده است و هرچه از منابع آب سفره های زیرزمینی کاسته شود، آلودگی های زیست محیطی بیشتر می شود.

وی خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد بارندگی ها در ۲۵ درصد مساحت کشور اتفاق می افتد، همچنین ۱۵ درصد مساحت کشور دارای آب و هوای قابل قبول و بقیه خشک، نیمه خشک و بیابانی است.

مصداقی نیا اضافه کرد: سال ۱۳۴۰، سرانه آب برای هر فرد ایرانی پنج هزار و ۵۰۰ مترمکعب در سال بود که این رقم اکنون به ۱۲۰۰ متر مکعب رسیده است.

وی گفت: ۴۰ سال پیش، ۶۵ درصد جمعیت کشور در روستاها زندگی می کردند اما امروز ۷۴ درصد جمعیت کشور شهرنشین هستند که این مساله فشار زیادی بر محیط زیست ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه بهداشت محیط در شهرهای شمالی ایران دارای وضعیتی نامطلوب است اظهار کرد: رفع مشکلات بهداشت محیط مستلزم همکاری و همراهی تمام دستگاههاست.
مصداقی نیا جنگل زایی را از دیگر معضلات حوزه بهداشت محیط خواند و بیان کرد: طی ۳۰ سال گذشته مساحت جنگل‌های ایران به نصف کاهش یافته است.

***اجتماعی سازی سلامت، اولویت جدی وزارت بهداشت است

معاون بهداشتی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی هم در این همایش با اشاره به نقش مردم در ارتقای سلامت گفت: اجتماعی سازی سلامت در راستای رسیدن به حد مطلوب سلامت در دستور کار این وزارتخانه است.

علیرضا رئیسی افزود:کم تحرکی، چاقی و آلودگی‌های زیست محیطی باید بیش از پیش در اولویت جامعه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور نشان از توجه دولت به حوزه سلامت است اما سوال این است آیا توجه به سلامت جزء اولویت های مردم است؟.

معاون وزیر بهداشت افزود: بحث امنیت سلامتی آب بسیار مهم است بنابراین باید از سرچشمه تا مصرف این ماده حیاتی تحت و کنترل و نظارت قرار گیرد.

وی افزود: مردم در تمام حوزه ها علاقه مند به شنیدن خاصیت مواد غذایی در زمینه مختلف هستند که این هم فرصت و هم تهدید است فرصت از آن جهت که اطلاعات درست و دقیق به مردم بدهیم اما اگر نتوانیم اطلاع رسانی کنیم برخی شیادان و کلاهبرداران وارد می شوند و سلامت مردم را به خطر می اندازند.

رئیسی با بیان اینکه ایران به عنوان کشور در حال توسعه از نظر صنعتی نیاز جدی به بحث مدیریت بهداشت محیط دارد، تأکید کرد: بحث پیوست سلامت باید برای تمام واحدهای صنعتی کشور تعیین و مشخص شود.

*** ۸۰ درصد آلودگی هوا مربوط به منابع متحرک است

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست هم گفت: ۸۰ درصد آلودگی هوا مربوط منابع متحرک چون وسایل نقلیه ، ۱۵ درصد صنایع و پنج درصد خانگی است.

مسعود تجریشی با بیان اینکه مهمترین آلاینده ها ذرات معلق است که جان بسیاری از شهروندان را می گیرد افزود: در سال ۹۴ یکهزار و ۵۷۲ نفر به علت بالابودن ذرات معلق فوت شدند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی و تغییر کاربری‌های مختلف در بخش کشاورزی را از جمله معضلات مدیریت منابع آبی بیان کرد و گفت: میزان برداشت بی رویه آب از منابع آب‌های زیرزمینی ۶ تا ۱۱ میلیارد مترمکعب در سال است با این وجود بیش از آنکه آب داشته باشیم آب بر می داریم.

وی میزان آب های شیرین در کشور را ۲۰۰ میلیارد مترمکعب ذکر کرد و افزود در سال ۹۲ افزون بر ۱۰۰ میلیارد متر مکعب آب شیرین مصرف کردیم بنابراین تا ۱۰ سال آینده دیگر آبی برای نسل آینده باقی نمی ماند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: وضعیت تمام دشت‌های ایران، بحرانی است.

دومین همایش بین المللی و بیستمین همایش ملی بهداشت محیط و توسعه پایدار از روز سه شنبه به مدت سه روز با حضور یکهزار نفر از اساتید ، دانشجویان و محققان دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور در یزد برگزار می شود.

در این همایش اساتیدی از کشورهای ایتالیا، اسپانیا، دانمارک ، ترکیه و آلمان حضور دارند.

۷۶۰ مقاله به دبیرخانه همایش واصل که ۳۵۶ مورد آنها توسط هیات داوران پذیرفته شد که از این تعداد ۳۰ مورد آن بصورت سخنرانی و بقیه به صورت پوستر ارائه می شود.

شرکت کنندگان در این همایش در زمینه تغییرات فصلی آلایندگی، پسماندها و آلودگی بهداشتی و محیط زیست بحث و تبادل نظر می کنند.

 

منبع: ایرنا
این مطلب چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *