منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

وزیر بهداشت: هیچ وقت نگفتم روغن پالم مضر و سرطان‌زا است!

وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه من هیچ وقت نگفته‌ام روغن پالم مضر و سرطان‌زا است، گفت: در حال حاضر واردات روغن پالم به کشور به کمتر از ۴۵۰ هزار تن رسیده است.

سیدحسن هاشمی در همایش غذای سالم با محوریت شیرینی در زندگی سالم اظهار داشت: خوشحالم که امروز در جمع عزیزانی بوده که شیرین‌اند و محصولات آنها سر سفره مردم و در سبد غذایی آنها قرار دارد و امیدوارم کسانی هم که کام مردم را تلخ می‌کنند، به صنف شما بپیوندند.

وی افزود: ۸۰ درصد موضوع سلامت مردم دراختیار ما نیست بلکه مرتبط با صنوف مختلف، دستگاه های دولتی، قانونگذاران، قوه قضائیه و به ویژه رسانه‌ها است که تغذیه روحی، روانی و فکری مردم برعهده آنهاست.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر وزارت صنعت، راه و شهرسازی، دستگاه‌های مسئول در حوزه فرهنگ رانندگی و دستگاه‌های نظارتی اقدامات مناسب و دقیق‌تری عمل کنند، قطعا مرگ و میر جوان‌ترین اقشار به دلیل سوانح رانندگی کاهش می‌یابد.

هاشمی اضافه کرد: اگر عشق، محبت و نوع‌دوستی را در کشور در بین اقشار ایرانی تشویق کنیم، قطعاً نزاع، حسد و گرفتاری‌های ناشی از خودخواهی نیز کاهش می‌یابد.

هاشمی گفت: اگر در صنعت، حوزه غذا که عمده مسئولیت آن بر عهده وزارت کشاورزی است و سازمان استاندارد و… قانون‌پذیر باشیم و نظارت‌ها را بیشتر کنیم، دیگر نیاز به تعطیل کردن مدارس نیست و دیگر هوای آلوده استنشاق نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه غذا نعمت بزرگ خداست و از مهمترین لذایذ زندگی به شمار می‌رود، گفت: کسانی که بیمارند می‌دانند که چه نعمتی را از دست داده و شکرگزار این نعمت باشیم.

وزیر بهداشت گفت: تداوم این لذت در گرو دو مسئله، یکی احتیاط خود فرد بوده و دیگری، سالم بودن غذایی که دراختیار مردم قرار می گیرد، است. باید در فرهنگ عمومی تبلیغ کنیم که چه غذایی خوب و چه غذایی بد است البته این مسئله باید مبتنی بر شواهد باشد. طوری نباشد که به خاطر سودجویی برخی بگویند که فلان غذا هیچ خطری ندارد.

هاشمی بیان داشت: استفاده از شیرینی از ابتدای زندگی تا پایان عمر مورد توجه است و همه دلشان می‌خواهد مواد شیرین بخورند، البته دوست دارند خبرهای شیرین و امیدوارکننده نیز بشنوند. گاهی ما به عنوان پزشک مجبوریم به مردم بگوییم که شیرینی نخورند و باید توجه داشت که استفاده زیاد از شیرینی خطرناک است و هر چیزی باید به اندازه باشد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد مردم ما اضافه وزن دارند، گفت: از طرفی تحرک ایرانیان نیز کم است و این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: استفاده بیش از حد و اندازه از قند، نمک و روغن سبب ایجاد جرم در سیستم لوله‌کشی بدن می‌شود و علاوه بر افزایش فشار خون، سکته قلبی را بیشتر می‌کند.

*۸۰ درصد مرگ ایرانیان به دلیل بیماری‌های غیرواگیر

هاشمی با بیان اینکه ۸۰ درصد مرگ ایرانیان به دلیل بیماری‌های غیرواگیر است، گفت: زمانی مردم از حصبه و آبله و وبا یا مالاریا می‌مردند، ولی اکنون سبک زندگی ناسالم و نوع خوراک سبب مرگ آنها می‌شود و این در حالی بوده که ۵۰ درصد مرگ‌ها قابل پیشگیری است.

*من نگفته‌ام روغن پالم مضر و سرطان‌زا است

وی در ادامه گفت: در مورد روغن پالم بارها از من نقل شد که این روغن مضر و سرطان‌زا است در حالی که هیچ وقت من این موضوع را بیان نکرده‌ام.

وی افزود: البته باید توجه داشت که مصرف زیاد این روغن مضر است، همچنین یکسری از پالم‌ها خوب بوده و یکسری زمانی که مصرف آن زیاد شود مضر خواهد بود، به طور مثال، در شیرینی‌ و بستنی‌فروشی‌ها نیاز به پالم داریم، ولی به دلیل اینکه برخی به دنبال گمراه کردن افکارعمومی هستند می‌گویند ورودش به کشور افزایش یافته است.

هاشمی بیان داشت: زمانی که ما دولت را تحویل گرفتیم، واردات پالم ۷۵۰ هزار تن بود و عوارض آن نیز زیر ۱۰ درصد، ولی اکنون واردات آن به کمتر از ۴۵۰ هزار تن رسیده و عوارض آن بالای ۳۰ درصد است و امسال نیز در ۱۰ ماهه سال جاری ۳۰۰ هزار تن واردات پالم را کاهش داده و در مقابلش از روغن کلزا و مصرف آن حمایت کرده‌ایم.

وزیر بهداشت گفت: با این مسائل برخی سودهایشان به خطر می‌افتد، ولی ما از جان مردم محافظت می‌کنیم، به طور مثال، آب آشامیدنی را به جای آب معدنی به مردم ارائه می‌دادند که ما با آن برخورد و آبها را رتبه‌بندی کردیم این مسئله در سایت غذا و دارو مشخص است و افراد می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

هاشمی افزود: تلاش می‌کنیم در سایر صنوف نیز این اقدام را انجام دهیم تا مردم بتوانند به این رتبه‌بندی‌ها دست یابند، همچنین از مجموع قنادی‌های کشور ۸۳۰۰ واحد در سراسر ایران فعالیت می‌کنند و مواد آنها هم در عزا و هم در عروسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

*شناسایی ۹۷ قنادی متخلف در پایتخت

وزیر بهداشت گفت: ۱۰۳۳ واحد در ۸۴۸ کارگاه قنادی در تهران داریم که مواد شیرینی عرضه می‌کنند و به طورکلی ۳۵۹ واحد در کشور و ۹۷ واحد در تهران طی شش ماهه امسال متخلف شناخته شده و به دادگاه معرفی شدند.

وزیر بهداشت گفت: البته این رقم حدود ۵ درصد قنادی‌های کشور است و اگر ما نظارت نکنیم، به اصطلاح دوغ و دوشاب یکی خواهد شد، همچنین ۹۵ درصد واحدهای قنادی خیلی خوب بوده و در جهت سلامت مردم گام برداشته‌اند.

وی در ادامه از راه‌اندازی دفاتر خدمات بهداشت محیط در ۹ استان از جمله دفاتر خدمات بهداشت محیط از جمله تهران خبر داد و اعلام کرد: این مسئله با همکاری صنوف در حال انجام است که امیدواریم اقدامات مؤثر صورت گیرد.

وی با بیان اینکه قیمت‌گذاری در صنف قنادی‌ها برداشته شده گفت: این مسئله باعث شده که خودتان با هم رقابت کنید و بهانه‌ای برای نداشتن ارتقای کیفیت نداشته باشید.

 

منبع: سلامت نیوز
این مطلب چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *