منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

گندزدایی آب با فناوری نوین الکترولیز نمک طعام

محققان دانشگاه امیرکبیر می گویند به فناوری بومی سازی گندزدایی آب دست یافته اند

گندزدایی آب روش های مختلفی دارد که هر کدام از منظر بهداشتی و ایمنی مزایا و معایبی دارند. معمولااز موادی مثل گاز کلر، پودر کلر، آب ژاول و مولتی اکسیدانت ها برای گندزدایی آب آشامیدنی استفاده می شود. استفاده از گاز یا پودر کلر به دلیل سمی بودن آن و ایجاد ناراحتی های تنفسی برای انسان خطراتی دارد. از طرفی پودر کلر قابل انفجار است و گاز کلر در جابه جایی مشکلات ایمنی به وجود می آورد. اکنون گروهی از استادان و دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از فناوری الکترولیز نمک طعام غشایی، گاز خطرناک کلر را با نمک طعام در فرآیند گندزدایی جایگزین کردند. به این ترتیب ایران به جمع سه کشور صاحب این فناوری پیوست. پژوهشگران کشور با دستیابی به دانش فنی گندزدایی آب به روش الکترولیز نمک طعام غشایی، روشی آسان و کم هزینه برای تهیه آب سالم در مصارف آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی ارائه کرده اند که در مناطق خاصی از کشور که با مشکل تصفیه آب روبه رو هستیم، قابل استفاده است.

توسعه فرآیند ایمن و سالم تصفیه آب
در فناوری الکترولیز نمک طعام غشایی با استفاده از نمک طعام و الکتریسته به میزان اندک محصولی برای گندزدایی آب تولید می شود. دکتر تقی عبادی، عضو هیات علمی دانشکده عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر و عضو مرکز رشد دانشگاه امیرکبیر در بخش شرکت های دانش بنیان درباره فناوری الکترولیز نمک طعام غشایی به جام جم می گوید: موضوع استفاده از فناوری الکترولیز نمک طعام غشایی از حدود شش سال پیش با ایده گرفتن از دستگاه های ساخت کشور آلمان آغاز شد. اکنون این فناوری بومی شده است و تائیدیه سازمان علمی، پژوهشی و صنعتی کشور را دارد و در مرکز رشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر این فناوری را توسعه داده و تولید کرده ایم.

وی ادامه می دهد: این فناوری یک محلول مولتی اکسیدانت قوی تولید می کند که سرعت گندزدایی بالایی نیز دارد. این محصول به دلیل استفاده از مواد اولیه که فقط نمک است، در مقایسه با محصولات سنتی که استفاده می کنیم هیچ خطری ندارد. فناوری جدید مصارف مختلفی غیر از آب شرب نیز دارد. در صنعت گندزدایی آب استخرها، استفاده از این فناوری باعث گوارا شدن و رفع بوی بد آب استخر می شود. همچنین تاسیسات سالم تر خواهند ماند و بهره برداری از آن آسان تر است. از طرفی استفاده از این فرآیند در تامین آب و گندزدایی آب در مواقع بروز بحران مثل زلزله، کم آبی، سیل و… کارآمد است. این سیستم قابل حرکت است و با اضافه کردن وسایلی می توان آب بهداشتی را از آبی که به صورت آزاد در اختیار است برای تامین جمعیت هدف استفاده کرد.

دکتر عبادی درباره نصب نمونه های بومی این فناوری در ایران می گوید: استفاده از این فناوری مشکلات کمتری در شبکه توزیع آب و همچنین محل گندزدایی به دنبال خواهد داشت. اکنون چند شهر ایران به این فناوری مجهز شده است. نمونه های بومی این محصول در جزیره مینو در استان خوزستان برای جمعیتی حدود ۱۶ هزار نفر، بخشی از سیستم آب شهر آبادان و چند شهر در استان یزد و گلستان وارد فاز بهره برداری شده یا در حال بهره برداری است. فناوری های سنتی مثل کپسول گاز کلر یا پودر کلر مسائل ایمنی دارند، اما این فناوری از لحاظ اقتصادی، ایمنی، بهداشتی و محیط زیستی قابل توجیه است. بنابراین سعی می کنیم این فناوری را هر چه بهتر عرضه کنیم و حتی از کشورهای سازنده اولیه هم جلوتر رفته ایم و محصول کاملاایرانی شده است.

مواد و پسابی که از کارخانه های تولیدکننده محصولات گندزدا می ماند، محیط زیست را آلوده می کند و در پخش و انتشار موادی مثل گاز و پودر کلر مشکلات ایمنی به وجود می آید و همچنین نشت گاز کلر تمام محیط اطراف خود را تحت تاثیر قرار می دهد. بیشتر تصفیه خانه ها نیز نزدیک مناطق مسکونی است. مواد آلاینده و مواد شیمیایی قابل انتشار در محیط می توانند برای محیط زیست که شامل آب، خاک و هوا می شود آلودگی هایی به وجود آورند. این فناوری علاوه بر کمک به حفظ محیط زیست، امنیت خاطر مصرف کنندگان و کارفرمایان را فراهم می کند.

بومی سازی فناوری تصفیه آب آشامیدنی
در روش های سنتی استفاده از گاز یا پودر کلر برای ضدعفونی کردن آب استخرها یا مخازن آب آشامیدنی، احتمال نشت گاز سمی و خفه کننده یا انفجار کلر همواره وجود دارد. مجموعه دانش بنیان ایده گران سورن آب در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تولید سامانه های نوین گندزدایی به روش الکترولیز نمک طعام می پردازد. حامد رضا فقیهی، مدیر اجرایی این طرح و مدیر تحقیق و توسعه مجموعه، درباره هدف استفاده از فناوری گندزدایی با نمک طعام به جای گاز کلر به جام جم می گوید: هدف از انتقال فناوری های نوین و ارتقای سیستم های گندزدایی، جایگزینی این سیستم با روش های سنتی مرسوم در کشور، روش کلرزن های گازی و پودری است که در تاسیسات آب و فاضلاب استفاده می شود. فناوری ای که ما استفاده می کنیم، روش الکترولیز نمک طعام غشایی است. دو کشور در دنیا از این فناوری استفاده می کنند که یکی آمریکا و دیگری آلمان است و اکنون ما سومین کشوری هستیم که نمک طعام غشایی را در کشور بومی سازی کردیم.

استفاده از فرآیند آنالیز نمک طعام در ایران
اکنون در دنیا فعالیت های گسترده ای برای ارائه شیوه های جایگزین و روش هایی که با احتمال بروز خطر دارند، در حال انجام است و ایران یکی از کشورهای پیشرو در زمینه بومی سازی این دانش فنی بوده است. اکنون کشورهای اروپایی این تکنیک را در ابعاد نیمه صنعتی اجرا می کنند، اما ایران در ابعاد صنعتی و بومی سازی این طرح را بخصوص در مناطق محروم آغاز کرده است. فقیهی با اشاره به نمونه های بومی راه اندازی شده در کشور می گوید: با این که حجم سرمایه گذاری اولیه برای راه اندازی این سیستم نسبتا زیاد است در طول زمان بهره برداری، این هزینه ها جبران می شود، زیرا این دستگاه برای تصفیه هزار لیتر آب، ۸ گرم نمک طعام و ۱۴ وات الکتریسیته مصرف می کند که قیمت آنها بسیار ناچیز است. این سیستم می تواند تصفیه آب را در ظرفیت های بسیار کم تا بسیار زیاد انجام دهد و قادر به گندزدایی ۳۵۰ لیتر آب در ثانیه است که سرعت و حجم قابل قبولی است. فرآیند به این شکل است که ما در الکترولیز نمک طعام چهار ماده گندزدای ازن، دی اکسیدکلر، کلر و اکسیژن را تولید می کنیم که این ماده فوق العاده قوی مولتی اکسیدانت به آب آشامیدنی، آب استخر یا آبی که می خواهیم گندزدایی کنیم، تزریق می شود. این کار به دلیل قدرت گندزدایی بالایی که دارد، حدود ۲۰ ثانیه زمان می برد و در نهایت محیط را ایمن می کند.

فقیهی می افزاید: در مورد استفاده از گاز و پودر کلر، حدود ۴۵ دقیقه زمان برای گندزدایی لازم است. ویژگی فناوری الکترولیز نمک طعام این است که به محض تولید و به دلیل مولتی اکسیدانت و ازن موجود در محلول می توانیم آن را مستقیم داخل شبکه تزریق کنیم. بنابراین ما ۴۵ دقیقه زمان را تبدیل به ۲۰ ثانیه کرده ایم.

گندزایی شبکه های آب و فاضلاب با نمک طعام
مواد مصرفی دستگاه الکترولیز، نمک طعام و جریان الکتریسیته است. میزان نمک مصرفی با توجه به حجم آب به صورت هوشمند تنظیم شده و به داخل رآکتور دستگاه کشیده می شود و پس از گذراندن الکتریسیته و فرآیند الکترولیز، محصول نهایی از دستگاه خارج و در یک مخزن ذخیره می شود و برای گندزدایی آب شبکه، مخزن یا استخر مورد استفاده قرار می گیرد. فقیهی درباره انواع خطرات نشت گاز کلر توضیح می دهد: به لحاظ بحث های پدافندی هم گاز کلر خطرهای زیادی دارد و نشت آن حادثه ساز است و می تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد. اولین بمب شیمیایی که هیتلر در جنگ جهانی دوم استفاده کرد، بمب گاز کلر بوده و الان هم داعش برای مسموم کردن مردم بی گناه از گاز کلر استفاده می کند.

وی می افزاید: هدف ما این بود که در درجه اول محیط را ایمن کنیم؛ یعنی سیلندرهای گاز کلر را که در مجاورت مناطق مسکونی است، جمع آوری و از این سیستم ها و سامانه ها استفاده کنیم. شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور هم بخشنامه هایی صادر کرده که در آینده با تامین بودجه و منابع مالی بتوان این سیستم را در کل کشور اجرایی کرد. زمان اجرایی شدن این کار به سیاست شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و بحث تامین بودجه بستگی دارد. باید بودجه های عمرانی به موضوعات ایمنی بهداشت، گندزدایی و پدافند تخصیص داده شود. براساس تحقیقات ما بیش از چهار نقطه در کشور است که نیاز به جایگزینی این سیستم ها دارد و در یک برنامه ده ساله می توانیم سیستم ها را جایگزین کنیم. وی یادآور شد، دانشجویان شیمی، برق و الکترونیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این طرح برای کمک به بومی سازی مشارکت دارند.

 

منبع: روزنامه جام جم – شماره ۴۷۲۸ ۹۵/۱۰/۱۵ – صفحه ۷ (دانش)
این مطلب چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *