منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

۶ نشانه که می‌گوید باید ژل ضدعفونی‌کننده ‌تان را عوض کنید

شستن دست با آب و صابون بهترین راه از بین بردن ویروس کروناست، مراکز کنترل و پیشگیری بیماری، استفاده از ضدعفونی کننده‌ی دست رو هم توصیه می‌کنن.

خیلی مهمه که برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، بهداشت شخصی خوبی رو رعایت کنیم. همونطور که تقریباً همگان به این نتیجه رسیدن که شستن دست با آب و صابون بهترین راه از بین بردن ویروس کروناست، مراکز کنترل و پیشگیری بیماری، استفاده از ضدعفونی کننده‌ی دست رو هم توصیه می‌کنن.

با این وجود، عوامل مشخصی وجود دارن که ممکنه روی اثربخشی اون محصول ضدعفونی‌کننده تاثیر بذارن. برای همین اینجا تصمیم گرفتیم بهتون توضیح بدیم که ازکجا می‌شه فهمید باید اون ضدعفونی‌کننده‌ی دست رو عوض کرد یانه.

۱. اگه در ظرف نگهدارنده ضدعفونی‌کننده رو یادتون رفته ببنید!
طبق گفته‌ی ایب ناواس، مدیر کل امیلیز میدز، یک سرویس خدمات بهداشتی در تگزاس، اگر احیاناً درِ ضدعفونی‌کننده‌ی دستتون رو برای مدت زمان زیادی باز گذاشتین، احتمالا اثربخشیش کم شده.
ایب ناواس می‌گه: «الکل به سرعت تبخیر می‌شه، پس اگه ضدعفونی‌کننده‌ای دارید که یادتون رفته مدتی طولانی درش رو ببنید، باید احتمال بدید که دیگه اون کارآیی سابق رو نداره.»

۲. اگه چند ساعت زیر نور آفتاب مونده باشه!
طبق گفته‌ی CDC (یکی از مراکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا)، در ضدعفونی‌کننده‌های دست با پایه‌ی الکل معمولا اتانول وجود داره که این نوع الکل، توی دمای اطاق تبخیر می‌شه. بنابراین، اگه ضدعفونی‌کننده‌ی دستتون رو در طولانی مدت در معرض مستقیم نور آفتاب بذارید، ممکنه الکش داخلش سریع‌تر تبخیر بشه. پس از اینجا نتیجه می‌گیریم که اگه توی ماشین رهاش کنیم و بریم، بعد از چندساعت دیگه دیگه استفاده ازش خیلی عقلانی به نظر نمیاد. کاری که باید انجام بدیم اینه که ضدعفونی‌کننده رو در یک محیط سرد و خشک نگهداری کنید.

۳. اگه کمتر از ۶۰ درصد الکل داره.
کوین کاتروتیا، مدیر عملیات مرکز تخصصی مغز و اعصاب ملونیم، گفته که CDC مردم رو به استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های با درصد الکل بالای ۶۰ درصد تشویق می‌کنه. و حتی اگه ضدعفونی‌کننده‌ای که دارین الکلش دقیقا ۶۰ درصد باشه، این احتمال هست که در طولانی مدت، الکلش تبخیر بشه و پایین ۶۰ درصد بیاد و اثربخشی محلول رو کم کنه.
کاتروتیا می‌گه: «استفاده از الکلی که دیگه حداقل ۶۰ درصد نیست ضرری نمی‌رسونه به شما، اما ممکنه که همه‌ی جرم‌های روی دستتون رو به طور کامل از بین نبره.»

۴. اگه باعث می‌شه پوست دستتون خشک بشه!
لان پستن، پزشک متخصص آیکون هلث توضیح می‌ده که ممکنه موادی داخل ضدعفونی‌کننده‌ی دستتون وجود داشته باشن که باعث شن پوست تحریک بشه.
اون می‌گه: «ضدعفونی‌کننده‌ی دست عمدتاً از الکل، گلیسرین، هیدروژن پراکسید و آب تشکیل شده. این مواد شیمیایی می‌تونن باعث شن پوست به شدت خشک و پوسته پوسته بشه و ترک بخوره. ترک‌های پوستی باعث می‌شن باکتری‌ها و ویروس‌ها، از اون حفاظ طبیعی که پوست در برابر آلودگی‌های خارجی به وجود اورده بود عبور کنن و وارد بدن بشن.»

۵. اگه از تاریخ انقضای اون گذشته باشه!
درسته، ضدعفونی‌کننده‌های دست یک ماندگاری مشخصی دارن. طبق گفته‌ی ونسا توماس، یک شیمیدان مواد آرایشی و موسس فریلنس فورمیولیشنز، چون ضدعفونی‌کننده‌ها محصولاتی هستن که بدون نسخه تهیه می‌شن، باید حتما تاریخ انقضا داشته باشن.

اون می‌گه: «معمولا ضدعفونی‌کننده‌ی دست بین دو تا سه سال بسته به دوام محصول، موندگاری داره. هر ضدعفونی‌کننده‌ی دستی باید تست پایداری داشته باشه تا موندگاری محصول رو بسنجه.» اون همچنین ادامه می‌ده که معمولا بهتره که بعد از دو الی سه سال، ضدعفونی‌کننده‌ی دستمون رو منقضی شده در نظر بگیریم، اما بهتره که حتما نوشته‌ی روی محصول رو هم چک کنیم وحواسمون به منقضی شدن خود ظرفش هم باشه.

۶. اگه متوجه شدین که بوی جدید یا غیرمعمولی داره.
دکتر تری امسلر از ماس هیل، یک شرکت محصولات مراقبت پوستی در کنتاکی میگه اگه تاریخ انقضای روی ظرف رو نتونستین پیدا کنین، یه راه حله ساده برای اینکه بفهمید منقضی شده یا نه اینه که اون رو استشمام کنین! وقتی از تاریخ انقضای ضدعفونی‌کننده‌ی دستتون گذشته باشه، بعضی از مواد تاثیرشون کم می‌شه و ممکنه از خودشون بوی خاصی تولید کنن که قبل از منقضی شدنشون اون بو وجود نداشته.

منبع: بهداشت نیوز

این مطلب چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *