منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

آلوده ترین مکان ها و وسایل!

ما خیلی عادت نداریم موبایل یا تبلت را تمیز کنیم، بعضی‌ها اصلا این کار را نمی‌کنند، اما تحقیقات نشان می‌دهند، میزان باکتری (به‌خصوص استافیلوکوک) روی موبایل ده برابر و روی تبلت ۳۰ برابر نشستنگاه توالت فرنگی است. البته خیلی از ما وقتی دستشویی می‌رویم، تلفن هوشمند یا تبلت را هم با خود می‌بریم.

ما خیلی عادت نداریم موبایل یا تبلت را تمیز کنیم، بعضی‌ها اصلا این کار را نمی‌کنند، اما تحقیقات نشان می‌دهند، میزان باکتری (به‌خصوص استافیلوکوک) روی موبایل ده برابر و روی تبلت ۳۰ برابر نشستنگاه توالت فرنگی است. البته خیلی از ما وقتی دستشویی می‌رویم، تلفن هوشمند یا تبلت را هم با خود می‌بریم.

کیبورد (صفحه‌کلید) کامپیوتر را افراد مختلفی در ساعت‌های طولانی استفاده می‌کنند به‌خصوص در محل کار. شکاف‌های بین کلیدها هم محل مناسبی برای خرده‌های مواد غذایی است به‌خصوص آنکه بسیاری جلوی کامپیوتر غذا می‌خورند. تحقیقی که در یکی از دفاتر کار در لندن انجام‌شده نشان می‌دهد، کیبردها حداقل پنج بار آلوده‌تر از توالت هستند. تحقیق دیگری که در سال ۲۰۰۸ در آمریکا انجام شد، این میزان را ۴۰ برابر نشان داد. قبل از شروع به کار با کامپیوتر به‌خصوص در اداره، کیبرد و موس را تمیز کنید. کیبرد یکی از مهم‌ترین راه‌های انتقال بیماری در محل کار است.

خیلی‌ها فکر می‌کنند همین‌که لباس را در ماشین لباسشویی ریختند و آن را روشن کردند، کار تمام است و همه‌چیز تمیز خواهد شد، اما ماشین لباسشویی محیطی مناسب برای باکتری‌ها است به‌خصوص آنکه آب در پایین ماشین لباسشویی جمع می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد، وقتی لباس‌های زیر خود را در ماشین لباسشویی می‌ریزید حدود ۱۰۰ میلیون باکتری ای‌کولای را هم در آن می‌ریزید. باکتری‌هایی که در ماشین لباسشویی می‌مانند، می‌توانند به لباس‌هایی که بعدا در آن می‌ریزید منتقل شوند، اما برای بهداشت بهتر، از ماشین لباسشویی به‌عنوان محل انباشت لباس‌های کثیف استفاده نکنید. لباس‌های زیر را جدا بشویید و مثلا آنها را همراه با حوله خشک‌کردن دست نشویید.
گاهی لازم است این لباس‌ها را ابتدا بشویید یا آنها را در محلول ضدعفونی قرار دهید و بعد در ماشین بریزید.

برای شستن لباس‌های زیر یا لباس‌های کثیف از درجه آب داغ ماشین لباسشویی (بالای ۶۰ درجه) استفاده کنید. وقتی ماشین لباسشویی را استفاده نمی‌کنید در آن را نبندید تا هوا در آن جریان داشته باشد. محیط گرم و مرطوب و تاریک داخل آن محیط ایده‌ال برای رشد باکتری و قارچ است.

حوله‌ها محل خوبی برای باکتری‌ها هستند، گرم و مرطوب و معمولا کم‌نور. سعی کنید آنها را آویزان کنید یا طوری قرار دهید که به آنها هوا بخورد و خشک شود. حوله‌های تمیز را در حمام یا دستشویی انبار نکنید، چون مرطوب می‌شوند و زمینه رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم می‌شود. حوله‌ها را زودبه‌زود عوض کنید و بشویید. تحقیقات نشان می‌دهند، حوله یکی از آلوده‌ترین اشیاء خانه است، به‌خصوص حوله‌های آشپزخانه که در معرض مواد غذایی مختلف نیز قرار می‌گیرند. نزدیک به ۹۰ درصد پارچه‌ها و حوله‌هایی که در آشپزخانه استفاده می‌شوند، آلودگی میکروبی دارند. وقتی دست‌هایتان را خوب شسته‌اید یک حوله کثیف می‌تواند شستن را کاملا بی‌فایده کند. بهتر از در آشپزخانه تا حد ممکن از حوله‌های یک‌بارمصرف یا دستمال‌کاغذی استفاده کنید، به‌خصوص برای پاک کردن سطوح مختلف.

معمولا مسواک جایش در دستشویی است، اما تحقیقات نشان می‌دهند که فلاش توالت، قطرات ریز آب را تا ۶ متر دورتر پرتاب می‌کند بنابراین بد نیست تا حد امکان مسواک را دور از ترشحات آلوده نگهداری کنید، اما مسواک را در جای بسته یا داخل پوشش قرار ندهید، بهتر است مسواک هوا بخورد و خشک شود. مسواک را قبل و پس از استفاده زیر آب بشویید و تکان دهید تا آبش گرفته شود. مسواک را هرچند وقت یک‌بار عوض کنید.

برای شستشو همه به سراغ دستشویی می‌رویم، اما معمولا به اینکه شیر دستشویی خود محل تجمع باکتری است، توجه نمی‌کنیم. تحقیقات نشان می‌دهند، شیر دستشویی تا ۲۱ برابر توالت، آلوده به باکتری است. وضعیت شیر آشپزخانه بدتر است، چون به مواد غذایی هم آلوده می‌شود و تا ۴۴ برابر توالت باکتری دارد. دست کثیف همه آدم‌هایی که از دستشویی استفاده می‌کنند این شیر را لمس می‌کند. شستن شیر دستشویی را فراموش نکنید. شیرهایی که به‌صورت اهرم باز و بسته می‌شوند بهتر از شیرهایی هستند که پیچی هستند، چون با تماس کمتری بسته می‌شوند. دست خیس پس از شستن به‌راحتی دوباره باکتری جذب می‌کند.

معمولا در کیف‌دستی خانم‌ها همه‌چیز پیدا می‌شود، از شیرمرغ تا جان آدمیزاد، موبایل، لوازم‌آرایش، پول. این کیف‌ها همه‌جا برده می‌شوند، در جاهای مختلفی گذاشته می‌شوند و بنابراین مرکز تجمع باکتری می‌شوند. به گفته محققان این کیف‌ها تا ده برابر توالت می‌توانند حاوی باکتری باشند، دسته کیف‌ها از همه‌جا آلوده‌تر است و رژلب در رده بعدی قرار دارد. یکی از دلایل این است که تحقیقات نشان می‌دهند معمولا رژلب بیشتر از اقلام دیگر لوازم‌آرایش عمر می‌کند (یک تا دو سال). تحقیقات نشان می‌دهند بهتر است برای لوازم‌آرایش هم عمر مفید در نظر گرفت، به‌عنوان توصیه می‌توانید از این فرمول استفاده کنید: ریمل ۳ تا ۶ ماه، لوازم‌آرایش مایع ۶ تا ۸ ماه، پودرها، برق لب، سایه چشم، رژگونه و رژلب یک‌سال، مداد ابرو و چشم یک‌سال‌ونیم. این یکی خیلی عجیب نیست، صدها نفر در روز از آسانسورها استفاده می‌کنند و معمولا هم کسی آنها را تمیز نمی‌کند. شاید بد نباشد در صورت امکان از پله استفاده کنید، هم تمیزتر است هم سالم‌تر.

تخته‌های گوشت یکی از پناهگاه‌های خوب برای باکتری‌هاست و تا ۲۰۰ برابر توالت ممکن است در آن باکتری پیدا شود، شیارهایی که چاقو روی آن ایجاد می‌کنند هم کار باکتری‌ها راحت‌تر می‌کند. تخته‌هایی که برای گوشت و مرغ استفاده می‌شوند بیشترین آلودگی دارند. یک توصیه ساده این است که دو تخته به رنگ‌های مختلف داشته باشید، یکی برای گوشت و مرغ و دیگری برای سبزی‌ها و چیزهای دیگر. تخته‌هایی را که برای گوشت و مرغ استفاده می‌کنید بلافاصله پس از استفاده بشویید. ضدعفونی کردن این تخته‌ها هرچند وقت یک‌بار هم کار مفیدی است.

ظرف‌شویی (سینک) آشپزخانه، یکی از آلوده‌ترین جاهای خانه است که تا ۴۰۰ برابر توالت می‌تواند باکتری داشته باشد. نکته‌ای که شاید باور نکنید این است که ظرف‌شویی آشپزخانه درواقع آلوده‌ترین جای خانه است، ۱۰۰ هزاربار آلوده‌تر از دستشویی و توالت. اسفنج‌ها هم تمام شرایط باکتری‌پروری را دارند، مهم‌ترین دلیل آلودگی آنها این است که دیربه‌دیر عوض می‌شوند. پس راه‌حل این است که آنها را زودبه‌زود عوض کنید.

شاید دیگر کمتر کسی معتقد باشد پول چرک کف دست است، اما پول حتما از چرک کف دست چرک‌تر است. تعجبی ندارد، هزاران نفر در هر حالت و شرایطی پول را لمس می‌کنند و البته پول شسته هم نمی‌شود. هر اسکناس حامل تا ۲۰۰ هزار باکتری است. عابر بانک هم همین‌طور است، هزاران نفر از آن استفاده می‌کنند و شسته نمی‌شود و علاوه بر این با پول هم در تماس است. محققان می‌گویند، بعد از استفاده از عابربانک هم جیبتان غنی‌تر می‌شود هم دستتان، با ۵ هزار باکتری بیشتر.

به این یکی هم شاید زیاد حواستان نبوده، بعضی از ما در ماشین زندگی می‌کنیم، سرفه و عطسه می‌کنیم، غذا می‌خوریم، با همه‌چیز در دنیای بیرون تماس پیدا می‌کنیم و حتی خیلی کارهای دیگر می‌کنیم و بعد دست‌به‌فرمان می‌شویم. فرمان پنج برابر توالت آلودگی دارد، بنابراین گاهی آن را تمیز کنید. این مورد هم شاید شما را متعجب کند، قاعده باز همان است، همه به آن دست می‌زنند و کمتر پیش می‌آید که آن را تمیز کنیم. طبق تحقیقات در شش و نیم سانتی‌مترمربع کلید برق دویست باکتری وجود دارد. کلیدهایی که در اماکن عمومی هستند، وضعیتی به‌مراتب بدتر دارند. بنابراین به چیزهایی که به‌دفعات و توسط افراد مختلف لمس می‌شوند و کمتر تمیز می‌شوند دقت داشته باشید، آلودگی میکروبی در آنها زیاد است، بنابراین به همین سیاق می‌توانید حدس بزنید که چرخ خرید (۵ برابر)، منوی رستوران (۱۰۰ برابر)، میله اتوبوس و امثال آن آلودگی زیاد دارند.

 

منبع: روزنامه سپید
این مطلب چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *